5/01/2017

Góra Św. Anny - ciąg dalszy. Tym razem Park Krajobrazowy

Tam jest jeszcze tyle do obejrzenia...tylko czasu nie da się wydłużyć ;) Wracając z pogoni po okolicznych polach postanowiliśmy obejrzeć Park Geologiczny. To zaledwie malutka część miejsc, które zobaczenia na pewno są warte!




   Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny" obejmuje sześć rezerwatów przyrody:
-Rezerwat Geologiczny "Góra Świętej Anny" - znajduje się tutaj kaldera oraz leje i jaskinie krasowe
-Rezerwat "Ligota Dolna" - występuje tu roślinność kserotermiczna...cokolwiek to znaczy ;))
-Rezerwat "Boże oko"
-Rezerwat "Grafik"
-Rezerwat "Biesiec"
-Rezerwat "Lesisko"

    Dzisiaj starczyło nam czasu tylko na Park Geologiczny. Podobno Annogórski wulkan powstał 27 mln lat temu.  W tym okresie skały triasowe przykrywała kilkudziesięciometrowa warstwa skał z okresu kredy - piaskowce i margle, na których spoczywała podstawa wulkanu. Magma tworząc się na głębokości ok. 50 km migrowała do leżącej płytko pod wulkanem komory magmowej, skąd przewodem wulkanicznym podążała w postaci płynnej lawy do krateru. Wypływom lawy mającej tu ok. 1100°C  towarzyszyło wyrzucanie w powietrze popiołu wulkanicznego (tuf), strzępków lawy stygnących w locie (lapilli i większych bomb wulkanicznych) oraz ostrokrawędzistych kawałków zastygniętego już nefelinitu wyrwanych przez eksplozję ze ścian krateru.

    Po opadnięciu taki wymieszany materiał nosi nazwę brekcji tufowo - lawowej. Tworzący się stożek wulkaniczny złożony był więc z naprzemianległych warstw lawy i brekcji, podobnie jak dzisiejszy Wezuwiusz. Po tysiącach lat aktywności, doszło do ponownego gwałtownego wyrzucenia płynnej magmy z komory magmowej na powierzchnię wulkanu. Pusta komora pod ciśnieniem skał otaczających nagle się zawaliła. W konsekwencji tego zapadła się znaczna część stożka stojącego nad komorą. Taka zapadnięta centralna część stożka, tworząca rozległe zagłębienie nazywa się kalderą wulkaniczną.











cdn...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Wojaże Słowików